Příslušenství pro stomie

Příslušenství je rozděleno do následujících 6 skupin. Každá skupina má své limity a obsahuje konrétní výrobky.

Prostředky stomické  - vyplňovací a vyrovnávací - bez limitu

Pásek vyrovnávací Varimate® půlkruh/pásek

Pásky Varimate® zajistí dokonalou fixaci pomůcky ke kůži. Jsou vyrobeny z přírodní hydrokoloidní hmoty, která nedráždí pokožku a zcela se přizpůbí křivkám a pohybům těla. Výborně drží pomůcku i v kožních záhybech. Jsou voděodolné a díky hydrokoloidu, ze kterého jsou vyrobeny, mají hojivé vlastnosti, lze je použít i pod pomůcku, např. na podrážděnou pokožku.

Pasta vyrovnávací Stomahesive® 60 g

Její složení se podobá složení podložek z hmoty Stomahesive®. Navíc obsahuje alkohol, který pokožku dezinfikuje, ale může po aplikaci asi 1 minutu mírně štípat. Pasta je lepivá, používá se na vyrovnání kožních záhybů a jizev pod podložkou. Před nalepením podložky je vhodné nanést ochrannou pastu ve středně silné vrstvě okolo vývodu. Zabraňuje případnému podtékání a zlepší přilnavost podložky.

Těsnící kroužek Stomahesive®

Tyto kroužky jsou určeny k vyrovnávání kožních nerovností v peristomálním okolí. Jsou vyrobeny z hmoty Stomahesive®, která podporuje hojení pokožky. Kroužky neobsahují alkohol, takže při aplikaci na poraněnou kůži neštípou. Dají se trhat, tvarovat, vrstvit... Výborně zabraňují podtékání pomůcek.

Pasta vyplňovací Stomahesive® 30 g

Tato pasta se používá až po nalepení podložky. Je určena pro ochranu pokožky v okolí stomie. Pasta nelepí, pouze chrání pokožku a zabraňuje podtékání. Nikdy nedávat pod podložku

 

Odstraňovače stomické podložky - 100% úhrada - max. 300,- Kč/měsíc

Odstraňovač podložky ConvaCare®

Odstraňovač podložek napomáhá k jednoduchému a pohodlnému sejmutí podložky či jednodílného sáčku. Slouží zároveň k omytí kůže od případných zbytků želatiny a k regeneraci pokožky. Usnadňuje snímání mikroporézních i textilních náplastí. Je nedráždivý a nevysušuje kůži. Při výměně podložky se jemně nadzvedne okraj podložky či samolepicího sáčku. Ubrousek se vloží mezi kůži a adhezivní vrstvu a za stálého potírání se pomůcka sejme. Pokožka se omyje vodou a osuší.

Niltac™ - odstraňovač adheziv

Nedráždivý odstraňovač pomůcek, který neobsahuje parfémy, alkohol ani oleje, je hypoalergenní a neštípe. Je dokonalou směsí 100% silikonu. Snadno se používá, rychle zasychá a nezanechává zbytky oleje. Je určen k nebolestivému odstranění pomůcky ať už pomocí ubrousku (1 balení obsahuje 30 ks) nebo spreje (obsah 50 ml).
Sprej se používá vždy ve svislé poloze, nikdy horizontálně! Nezpůsobuje chladivý šok a aplikátor je uzpůsoben tak, že obsah se zcela využije. Po aplikaci se okolí stomie doporučuje omýt vodou. Nezanechává stopy na oděvěch.

Prostředky stomické - ochranné - 100% úhrada - max. 1000,- Kč/měsíc

Ochranný film ConvaCare®

Ubrousky jsou nasyceny látkou, která vytváří mezi pokožkou a pomůckou ochranný film, chrání kůži před odřením, tvorbou puchýřků a může prodloužit životnost podložky. Ochranný film umožňuje dýchání pokožky, rychle zasychá, je pružný a neloupe se. Omytá a osušená pokožka v okolí stomie se jemně potře ubrouskem a nechá zaschnout. Aplikuje-li se přípravek na podrážděnou kůži, může se dostavit chvilkové štípání.

Silesse™ - ochranný film

Ochranný film Silesse™ je nedráždivý, hypoalergenní, neboť je vyroben na bázi 100% silikonu. Vytváří příjemný prodyšný film, který chrání kůži před agresivním střevním obsahem. Rychle zasychá a zlepšuje přilnavost pomůcky. V nabídce je ve formě ubrousků (1 balení obsahuje 30 ks) nebo spreje (obsah 50 ml). Sprej se neucpává, stejnoměrná vrstva je dosažena díky speciálnímu aplikátoru – pumpičce. A opět umožní využít celý obsah lahvičky. Před upotřebením je vhodné obsah protřepat.

Pudr ochranný Stomahesive® 25 g

Slouží ke zklidnění podrážděné pokožky pod podložkou. Používá se ve velmi tenké vrstvě na čistě omytou a osušenou pokožku, zejména je-li kůže v okolí stomie rozbolavělá nebo došlo-li k jejímu podráždění v důsledku vniknutí stolice pod podložku. Lahvičku s pudrem držte vodorovně, asi 7–10 cm od těla a zmáčkněte. Vytvoří se obláček, který pudr rovnoměrně rozptýlí na požadovaném místě. Před nalepením nové podložky odstraňte přebytečný pudr pomocí buničité vaty a poté otřete ubrouskem ConvaCare® Ochranný film

 

Prostředky stomické -deodorační - 100% úhrada - max 350 ,- Kč/ měsíc - nutné schválení revizním lékařem

Pohlcovač pachu StomOdor – rozprašovač

Odstraňuje nepříjemné pachy. Je vhodný k použití v místnosti, kde se manipuluje s hygienickými pomůckami. Neředěný se rozprašuje do ovzduší, na předměty, podlahy, textilie atd. Pro otírání, vytírání a praní lze ředit vodou. Postupujte dle návodu na rozprašovači.

Pohlcovač pachu StomOdor– olej do sáčku

Promíchává se s obsahem sáčku, kdy pohlcuje pachy přímo u zdroje a poté uzavře hladinu sáčku nepropustným filmem. Prodlužuje životnost filtru. Dávkuje se 5-12 kapek podle velikosti sáčku. Dle potřeby je možné zvýšit dávkování oleje do sáčku.

Pásy a přídržné prostředky pro stomiky - max. 2 ks/600,- Kč/rok - nutné schválení revozním lékařem

Pásek

Při používání pomůcek ConvaTec není nezbytně nutné nosit pásek. Je to však možné pro pocit bezpečí nebo při zvýšené fyzické námaze. Háčky pásku se připnou do poutek na přírubovém kroužku sáčku (u dvoudílného systému a urostomického sáčku Esteem® jednodílného systému).

Stomex – kýlní pás

Břišní podpora Stomex je určena pacientům – stomikům, kteří trpí parastomální kýlou nebo i pacientům, kteří potřebují v pooperační fázi zpevnit břišní stěnu. Je vyroben z elastické, netřepivé tkaniny, která se velmi dobře přizpůsobuje tělesnému tvaru. Pomocí tří pásků ze suchých zipů jej lze optimálně přitáhnout a zabránit nežádoucímu pohybu podpory Stomex po těle. Do podpory lze v místě stomie vystřihnout otvor pro vyvedení stomického sběrného sáčku. Podpora se přiloží na tělo, označí se místo pro vystřižení otvoru a otvor se vystřihne. Průměr vystřiženého otvoru by měl být cca o 15 mm menší než je průměr stomie. Po vystřižení otvoru se podpora na těle utáhne tak, aby neomezovala odvod stolice ze stomie do sáčku. Podpora musí zpevnit oslabenou stěnu břišní bez omezení dýchání nebo pohybu.

Prostředky zahušťovací - 360,- Kč/30 ks/měsíc

Diamonds™ - gelující sáčky

Jsou určeny ileostomikům k zahuštění střevního obsahu ve stomickém sáčku. Aplikace je velice jednoduchá. Sáček nerozbalujte, rovnou vhote horním otvorem do sáčku (před nasazením) nebo aplikujte výpustí (po vypuštění obsahu a očištění výpusti). Jakmile se sáček dostane do styku s tekutinou, obal se rozpustí a jednotlivé granulky přemění tekutinu v gel. Sáčky obsahují složku ActiveOne™, jež je na bázi aktivního uhlí a spolehlivě pohlcuje zápach. Zároveň zabarví obsah do černa. Gelující sáčky zabraňují podtékání, nafukování sáčku a navíc pohlcují zápach.
Balení obsahuje 100 ks gelujících sáčků.

Více v katalogu stomických pomůcek Convatec.