Pitný režim stomika

Lidský organizmus člověka obsahuje 60 – 70 % hmotnostního podílu vody. Voda je v těle nositelem živin, odplavuje škodlivé a odpadní látky, účastní se přenosu kyslíku a regulace tělesné teploty.

Stomikům je doporučeno pít 8 - 10 sklenic tekutin denně, ileostomici nebo kolostomici se stomií na začátku tlustého střeva více. Pokud je stolice řidšího skupenství, doporučuje se pít hlavně při jídle. Pijeme - li mimo denní jídla, doporučuje se jíst během pití, aby se tekutina promísila s potravou.

Specifickým případem jsou lidé s urostomií, kteří musí pít ještě více, aby eliminovali možnost močových infekcí. Vhodné jsou ovocné šťávy, zejména brusinková a voda. U urostomiků je důležité udržovat moč kyselou mezi pH 5,5 až pH 5,0, čímž se dá předcházet vzniku bakteriálních infekcí a tvorbě alkalických krystalů. K udržení kyselé moči slouží i denní příjem vitamínu C. Dávku je však třeba předem dohodnout s lékařem.

Stomikům nejsou doporučeny minerální kyselky, které obsahují oxid uhličitý. Oxid uhličitý vyvolává bolestivé pálení žáhy, říhání a nadýmání. Doporučují se minerálky Magnesia, Rudolfka a další podobných typů.

Ze stolních vod se doporučují jak kojenecké vody, které pocházejí z nejkvalitnějších tuzemských podzemních pramenů (Mimi, Českomoravská voda, Aqua plus), tak další stolní vody (Dobrá voda, Zlatá voda, Fontána, Aqua vira, Agua diamant, Oasa, Top agua, Kristal, Drinka). Stomici by si měli vybírat vody, které nejsou sycené kysličníkem uhličitým.